ALEXANDRE ORLOWSKY. 1800-talets människor, olika sociala klasser. 13 litografier.
406076. ALEXANDRE ORLOWSKY. 1800-talets människor, olika sociala klasser. 13 litografier.
Alexander Ossipovich Orlowsky (1777 - 1832, Ryssland/Frankrike); litografi på papper, 1800-tal, monogram i tryck, daterad och inskriven 1820-tal. Mått vardera ca. 29,5 x 36 cm
- Marchand de Paniers a St Petersbourg, - Vendeur de au lait au miel, - Laitiere et Marchand de Pains d`epics a St Petersbourg, - Marchande de Carottes a St Petersbourg, - Boulanger russetransportant de pains, - Marchand de Melons et d'autres frukter, - Garcon vitrier a St Petersbourg, - Marchand de Melons et d'autres frukter, - Garcon vitrier a St Petersbourg, Ersbourg, - Marchand de Melons et d'autres frukter, - Garcon vitrier a St Petersbourg, - Marchand de Blignis: Gateaux rufses, - Un Boucher, - Mougiques prenant du Tabac, - Laysans usses vernand de Kabak, - Un Pocher et un..., - Dvornik Gardien de Maison allant chercher de l'Eau a St Petersbourg.
Bladen delvis kraftigt brunade och med hål, signifikanta tecken på ålder.