405882. SPELBORD, Mälardalen, skiva i alrot samt alm, 1700/1800-tal.
Mälardalen. Stomme i fanerad alm, utdragbara brickor till ljus. Längd 88 cm. Bredd 44 + 44 cm. Höjd 76 cm. Schackpjäser samt spelmarker medföljer, dock är dessa ej genomgångna.
Förstärkningar på benen. Bruksslitage, mindre fanerskador.