Art deco örhängen onyx och äkta pärlor silver 935.

405844. Art deco örhängen onyx och äkta pärlor silver 935.

Antika graverade onyx örhängen är tillverkade i 935 silver och stämplade som sådana. De gångjärniga öronsnäckorna bär riktiga vita odlade pärlor samt upphängningar med handskuren svart onyxplatta i en stegad design.
Örhängenas längd 4 cm, bredd 1.13 cm, diameter odlade pärlor 7,1 mm, onyx 10,8 x 9,2 mm = 6,35 ct.
Vikt 5,4 gram. Mycket fin kontrastfärg.

Mycket gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mycket gott skick.

Inter-Arte
Antal besök: 988