405545. TERRACOTTAFIGUR, ryttare och häst, sen Ming dynasti, 15/1600-tal, Kina.
Terracottafigur s. k. 'gravfigur', glaserad och bemålad i grönt, gult, rött och svart, löst avtagbart huvud.
Höjd 42 cm.
Åldersrelaterat slitage, en fot på ryttaren saknas.