CARL MILLES. "Vingarna"/"The Wings", gosse med örn, mörkpatinerad brons, höjd 59,5 cm, signerad Carl Milles.

405444. CARL MILLES. "Vingarna"/"The Wings", gosse med örn, mörkpatinerad brons, höjd 59,5 cm, signerad Carl Milles.

Gjutarstämpel Herman Bergmans Fud.
Höjd 59,5 cm.
Litteratur:
”Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm”, modellen upptagen samt avbildad som nr. 19 (61 cm).

Bruks/åldersslitage.

Carl Milles (1875–1955)

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 59,5 cm.
Litteratur:

Bruks/åldersslitage.

Carl Milles (1875–1955)

Antal besök: 6 310