HUGGVÄRJA, Sverige, m/1832 för flottans manskap, ex. m/1685.

404103. HUGGVÄRJA, Sverige, m/1832 för flottans manskap, ex. m/1685.

Längd 90 cm , klinga 73 cm, balja i läder med mässingsbeslag, klingan med Wira-stämplar, parerskydd i svärtat järn.

Huggvärja m/1832 är ursprungligen en infanterimanskapsvärja m/1685 där man under 1800-talet kortade klingan ca 20 cm och utrustade flottans manskap med dessa vapen.

Bruksslitage, smärre hack i klingan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 117