403861. SKÄNKSKÅP, trä, allmoge, Dalarna, kurbits, bär datering 1787.
Tre fasta hyllplan invändigt totalt, varav ett för supskedar. Löstagbart krön. Ben avtagna men medföljer.
Längd 119 cm.
Bredd 43 cm.
Höjd 204 cm.
Bruksslitage, senare bemålning, skador, nyckel har kärvat fast i låset men alla dörrar är upplåsta.
Nyckel/nycklar finns.