403790. BORDSFOTOGENLAMPOR, ett par, elektrifierade, Karlskrona Lampfabrik, gulmetall/glas, 1900-talets andra hälft.
Vita glaskupor med handmålad dekor av blomster. Märkta Karlskrona Lampfabrik 1884.
Höjd inklusive brännarrör 37 cm.
Bruksslitage, en kupa med ett nagg på mynning samt på bas (ej synliga ihopsatt), fungerar vid katalogisering, ej funktionsgaranti.