SPEGEL samt KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.
403639. SPEGEL samt KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.
Förgylld ram i trä samt pastellage. Spegel med krön med riklig dekor bland annat lejonmaskaron, akantusblad samt med flankerande kolonner. Tredelat glas. Konsolbord med marmorskiva. Spegelns mått: 203 x 98 cm. Konsolbordetsmått: Längd 109 cm Bredd 53 cm. Höjd 75 cm.