SPEGEL samt KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

403639. SPEGEL samt KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld ram i trä samt pastellage. Spegel med krön med riklig dekor bland annat lejonmaskaron, akantusblad samt med flankerande kolonner. Tredelat glas. Konsolbord med marmorskiva. Spegelns mått: 203 x 98 cm. Konsolbordetsmått: Längd 109 cm Bredd 53 cm. Höjd 75 cm.

Genomgående sprickor, förgyllningsbortfall, maskstunget. Spegelglas något anlupet. Skador, löst dekor element.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 913