LJUSKRONA, plafondmodell, 1900-talets andra hälft.
403313. LJUSKRONA, plafondmodell, 1900-talets andra hälft.
Takkrona med oktagonala prismor i bundna kedjor. Sex ljuspunkter och reflekterande spegelglas mot taket.
Montering i mässing. Stämpelmärkt 26132.
Höjd totalt ca 22 cm.
Diameter ca 40 cm.
Bruksskick, smuts och skador.
Lösa kedjor.
En del prismor med skador, några saknas.
El ej funktionstestad.
Höjd totalt ca 22 cm.
Diameter ca 40 cm.
Bruksskick, smuts och skador.
Lösa kedjor.
El ej funktionstestad.