402459. BOK, 1 volym, del 1-2, "Kinas Trädgårdar och vad de betytt för 1700-talets Europa", Osvald Sirén, Stockholm 1948/1950.
Första delen, Trädgårdar i Kina.
Andra delen, Trädgårdar i Europa.
Åtskilliga planscher varav 2 utvikbara.
Aktiebolaget Svensk Litteratur Stockholm, 1948, 1950.
Smärre slitage och skador, namnteckning. Ej genomgången.