ARMBAND SILVER VICTOR MAYER BERLIN JAKTMOTIV.

401934. ARMBAND SILVER VICTOR MAYER BERLIN JAKTMOTIV.

Armbandet är tillverkat i 835 silver och är också stämplat, tillsammans med mästarmärket av Victor Mayer Berlin omkring 1925/30.
Utarbetat och tekniskt sofistikerat guldsmedverk av fyra ovala jadeplattor med djurskildringar placerade på och nitade på baksidan.
Längd 20 cm, bredd 1,4 cm, jadelänkar 16,5 x 14 mm, vikt 27 gram.

Mycket gott skick. Sällsynta jade smycken från det välkända och uppskattade guldsmedföretaget från 1920-talet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Inter-Arte
Antal besök: 891