2 volymer, Asien, Tusen mil på okända vägar, Del I-II, Bonniers 1903.
5 volymer, Mitt liv som upptäcktsresande, Åhlén & Åkerlunds Förlag (Albert Bonnier), 1930.
Karavan och Tarantass, Med hästar genom Asien, Albert Bonnier, 1953.
Stora Hästens Flykt, Albert Bonnier, 1935.
Åter Till Asien, Min Expedition 1927-1928 med svenskar, tyskar och kinerser genom öknen Gobi, Bonniers, 1928.
General Prschevalskij's Forskningsresor i Centralasien. Efter ryska, tyska och franska originalupplagorna af Sven Hedin, Bonniers,1891.
Slitage, fläckar, skador. Ej genomgångna.