401828. SPECERI- och KRYDDUPPSATS, 14 delar, porslin, Tyskland, 1900-talets första del.
Större behållare med lock (frukt, risgryn, kaffe, potatismjöl, socker, havregryn) höjd 22 cm.
Mindre behållare med lock (kardemumma, vitpeppar, kryddpeppar, nejlikor, kanel, ingefära) höjd 12 cm.
Behållare med trälock (salt, mjöl)) höjd 19 cm.
En liten burk saknar lock. Bruksslitage, krackelyr, smärre nagg och sprickor förekommer.