HJÄLM, svensk, för reservpolis, 1926 års modell.

401679. HJÄLM, svensk, för reservpolis, 1926 års modell.

Svartlackat läder. Polismärke med krona i gulmetall. Invändigt märkt 59. Längd ca 27,5 cm
Hjälmen användes även som skyddshjälm vid t.ex. upplopp och liknande. Avskaffades helt ur reglementet den 1/8 1941.

Tack till Jani Pellikka, föremålsintendent vid Polismuseet.

Slitage och smärre skador, del av hakrem saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 459