401473. BIBLIOTEKSSTEGE MED LÅDA, England, 1900-talets andra hälft.
Mahogny. Steg med röd läder samt förgylld prägling. Öppningsbart lock till låda på översta trappsteget.
Längd 69 cm, bredd 47 cm, höjd 62 cm.
Bruksslitage. Ljust märke på översta trappsteget.