MANLIG FÖRFADERFIGUR MED FÅGELHUVUD, Papua Nya Guinea/Sepik+.
400895. MANLIG FÖRFADERFIGUR MED FÅGELHUVUD, Papua Nya Guinea/Sepik+.
Manlig förfäderfigur med näbbliknande förlängd näsa, snidat trä, svart patina, några repor på verso, Papua Nya Guinea, nedre sepik, tidigt 1900-tal Jh., prov.: Dr. Mach Collection, H ca.. 86 cm.