SKUGGSPELSFIGURER, troligen Indonesien, 18/1900-tal.

400425. SKUGGSPELSFIGURER, troligen Indonesien, 18/1900-tal.

Figur i papp, bemålad, höjd 53 cm exklusive pinnar.

Docka med kropp i trä, rörliga armar, lång dräkt med applikationer, längd inklusive dräkt 67 cm.

Docka med kropp i trä, rörliga armar, broderier med metalltrådar, längd inklusive dräkt 36 cm.

Bruksslitage, huvuden lösa på träfigurerna, skador, veck, lösa delar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 061