400425. SKUGGSPELSFIGURER, troligen Indonesien, 18/1900-tal.
Figur i papp, bemålad, höjd 53 cm exklusive pinnar.
Docka med kropp i trä, rörliga armar, lång dräkt med applikationer, längd inklusive dräkt 67 cm.
Docka med kropp i trä, rörliga armar, broderier med metalltrådar, längd inklusive dräkt 36 cm.
Bruksslitage, huvuden lösa på träfigurerna, skador, veck, lösa delar.