YATAGAN, dolk, 1800-tal.

400333. YATAGAN, dolk, 1800-tal.

Längd 43 cm, damaskerad klinga, grepp och klinga med filigrandekor, metallbeslagen balja, möjligen låghaltigt silver.

Bruksslitage, ena greppsidan med skada, balja med bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 108