Olja på duk, 91 x 110 cm. Signerad TR och daterad-59. A tergo signerad på spännram Torsten Renqvist samt daterad Överkalix juli-aug -59.
PROVENIENS:
Förvärvad direkt av konstnären av vännen KG Ljungdahl därefter inom familjen.
UTSTÄLLNINGAR:
Enligt uppgift:
Gummesons, 1959
HSB, 1959
Nyköpings Museum, 1959.
Något vågig duk.