TORSTEN RENQVIST. "Heraldiskt nattmoln".

4001530. TORSTEN RENQVIST. "Heraldiskt nattmoln".

Olja på duk uppfodrad på pannå, 35 x 49 cm. Signerad T.R -56.

PROVENIENS:
Förvärvad direkt av konstnären av vännen KG Ljungdahl därefter inom familjen.

UTSTÄLLNINGAR:
Vårsalongen Liljevalchs konsthall, Stockholm 1957, kat. nr 342
Lorensbergs konstsalong, Göteborg, 1957, Kat.nr 5
Malmö Museum, 1957, kat.nr 21
Göteborgs Konsthall, 1958, kat.nr 52
Moderna Museet, 1974, kat.nr 50
Torsten Renqvist, Prins Eugens Waldemarsudde, 1988, kat.nr 39
Liljevalchs Konsthall, 1994, kat.nr 36

LITTERATUR:
"Torsten Renqvist - Konstnären, jorden och tiden", Beate Sydhoff, omnämnd på sid 76.

Ev. färgbortfall vänster övre hörn.

Torsten Renqvist (1924–2007)

Tema

Torsten Renqvist - en privat samling

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:

UTSTÄLLNINGAR:
Malmö Museum, 1957, kat.nr 21

LITTERATUR:

Torsten Renqvist (1924–2007)

Tema

Antal besök: 714