Olja på duk uppfodrad på pannå, 35 x 49 cm. Signerad T.R -56.
PROVENIENS:
Förvärvad direkt av konstnären av vännen KG Ljungdahl därefter inom familjen.
UTSTÄLLNINGAR:
Vårsalongen Liljevalchs konsthall, Stockholm 1957, kat. nr 342
Lorensbergs konstsalong, Göteborg, 1957, Kat.nr 5
Malmö Museum, 1957, kat.nr 21
Göteborgs Konsthall, 1958, kat.nr 52
Moderna Museet, 1974, kat.nr 50
Torsten Renqvist, Prins Eugens Waldemarsudde, 1988, kat.nr 39
Liljevalchs Konsthall, 1994, kat.nr 36
LITTERATUR:
"Torsten Renqvist - Konstnären, jorden och tiden", Beate Sydhoff, omnämnd på sid 76.
Ev. färgbortfall vänster övre hörn.
PROVENIENS:
UTSTÄLLNINGAR:
Malmö Museum, 1957, kat.nr 21
LITTERATUR: