MATSALSMÖBEL, 11 delar, ek, bondrokoko, kulklofötter, 18-/1900-tal.

399956. MATSALSMÖBEL, 11 delar, ek, bondrokoko, kulklofötter, 18-/1900-tal.

Bord + 8 stolar + 2 karmstolar.
Bord: två utdragsskivor bredd 54 cm x 2 = 104 cm, höjd 79 cm, bredd 110 cm, längd 134 cm, totalstorlek 110 x 238 cm.
8 st stolar.
Ett par karmstolar.
Proveniens: "Beställd och inköpt runt sekelskiftet 18-/1900 av en militär officer i Boden. Såld på en konkursauktion i Dalarna på 1930-talet efter en officer. Nuvarande säljarens föräldrar köpte matsalsmöbeln på konkursauktionen i Dalarna. Sonen flyttar nu och har inte längre plats för gruppen."
"#399936"
"#399928"
"#407592".

Slitage.
En karmstol lagad.

Gör en kostnadsfri värdering!

8 st stolar.
Ett par karmstolar.
"#399936"
"#399928"
"#407592".

Slitage.
En karmstol lagad.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 4 643