SKÅP, ek, bondrokoko, kulklofötter, 18-/1900-tal.

399936. SKÅP, ek, bondrokoko, kulklofötter, 18-/1900-tal.

Höjd 223 cm.
Bredd 135 cm.
Djup 61 cm.
Tvådelat. En nyckel. Smidesbeslag.
Pardörrar + 4 lådor.
Invändigt två hyllor.
Proveniens: "Beställd och inköpt runt sekelskiftet 18-/1900 av en militär officer i Boden. Såld på en konkursauktion i Dalarna på 1930-talet efter en officer. Nuvarande säljarens föräldrar köpte matsalsmöbeln på konkursauktionen i Dalarna. Sonen flyttar nu och har inte längre plats för gruppen."
"#399956"
"#399928"
"#407592".

Slitage.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 223 cm.
Bredd 135 cm.
Djup 61 cm.
Pardörrar + 4 lådor.
Invändigt två hyllor.
"#399956"
"#399928"
"#407592".

Slitage.

Nyckel/nycklar finns.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 050