PRYDNADSKANON PÅ LAVETT, samt VÄGGRELIEF, mässing/sjunktimmer, 1900-talets senare hälft.

399927. PRYDNADSKANON PÅ LAVETT, samt VÄGGRELIEF, mässing/sjunktimmer, 1900-talets senare hälft.

Kanon, totallängd 73 cm.
Väggrelief föreställande RS Wasa (1628), totalmått 42,5 x 45,5 cm.
Enligt uppgift gjutna av Åke Dalquist, gjutare i Gävle på 1970-talet.
OBS mycket tung!

Bruksslitage, skador på trä.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kanon, totallängd 73 cm.
OBS mycket tung!

Bruksslitage, skador på trä.

Antal besök: 1 222