398599. SÅGAR, 5 st, RUBANK, TVINGAR, 3 st m.m, allmoge.
Proveniens Växjö Fabriks- och Hantverksförening.
5 äldre sågar längd mellan 82 och 110 cm.
Rubank längd 71,5 cm.
3 tvingar längd exklusive skruv 113 cm.
Träställning höjd 81 cm.
Verktyg med "krok" längd 82 cm.
Bruksslitage, nummer skrivet med silverpenna förekommer.
Rubank längd 71,5 cm.
Träställning höjd 81 cm.