39843. MANGELDON, daterat 1764, samt HINK, allmoge, 1800-tal.
Mangeldon med handtag i form av häst, längd 70 cm.
Laggad hink med handtag i järn, bomärke i botten, diameter 33 cm, höjd 31 cm.
Mangeldon med äldre lagning, maskstungen.
Hink med slitage, färgbortfall, smärre maskstungen.