MANGELDON, daterat 1764, samt HINK, allmoge, 1800-tal.

39843. MANGELDON, daterat 1764, samt HINK, allmoge, 1800-tal.

Mangeldon med handtag i form av häst, längd 70 cm.
Laggad hink med handtag i järn, bomärke i botten, diameter 33 cm, höjd 31 cm.

Mangeldon med äldre lagning, maskstungen.
Hink med slitage, färgbortfall, smärre maskstungen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 419