TVÄTTSERVIS, 4 delar, Arthur Percy, Gefle, 1900-talets andra fjärdedel.

398372. TVÄTTSERVIS, 4 delar, Arthur Percy, Gefle, 1900-talets andra fjärdedel.

Märkt SSF (Svenska Slöjd Föreningen).
Tvättfat, diameter 41 cm.
Tvättkanna höjd 30,5 cm.
Potta, diameter 22,5 cm exkl. handtag.
Lockskål totalhöjd 10,5 cm.

Bruksslitage, tvättkanna spräckt samt lagad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tvättfat, diameter 41 cm.
Tvättkanna höjd 30,5 cm.
Lockskål totalhöjd 10,5 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 829