398372. TVÄTTSERVIS, 4 delar, Arthur Percy, Gefle, 1900-talets andra fjärdedel.
Märkt SSF (Svenska Slöjd Föreningen).
Tvättfat, diameter 41 cm.
Tvättkanna höjd 30,5 cm.
Potta, diameter 22,5 cm exkl. handtag.
Lockskål totalhöjd 10,5 cm.
Bruksslitage, tvättkanna spräckt samt lagad.