39807. KÅSA, trä, Torborg Lindberg-Carlsson, samt NÄVERASK. 1900-tal.
Kåsa med grepp av snidad same, signerad TL, längd ca 13 cm.
Näverask med lock, målad dekor, samt "Rättvik 1910", höjd 12 cm.
Kåsa med slitage och märken, färgfläck, hörn på krage skadad, läderrem för upphängning saknas.
Näverask med slitage.