DIVERSE KAFFEGODS OCH TALLRIKAR, porslin, Rörstrand, 1900-tal.
397906. DIVERSE KAFFEGODS OCH TALLRIKAR, porslin, Rörstrand, 1900-tal.
8 kaffekoppar med 8 fat, dekor av rosor.
4 tekoppar med fyra fat, blå dekor.
6 flata tallrikar, målad dekor av vallmo, diameter 21,5 cm.
6 assietter, målad dekor av blommor, bland annat gullviva, diameter 17,5 cm.
Slitage på dekor, repor. Mindre missfärgningar i tekoppar.