SERVISDELAR, 30 delar, flintgods, "Skånska Slott", Rörstrand, 1900-talets början.

397747. SERVISDELAR, 30 delar, flintgods, "Skånska Slott", Rörstrand, 1900-talets början.

Servisen består av 8 tekoppar med underfat, 12 assietter, 1 djup tallrik, 2 förrättstallrikar, 1 tekanna, 1 sockerskål med lock, 1 gräddkanna, 2 serveringsfat i olika storlekar, 1 serveringsskål samt 1 såssnipa.

Ålderrelaterat bruksslitage, ställvist anfrätt, nagg och mindre sprickor förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 6 054