Servisen består av 8 tekoppar med underfat, 12 assietter, 1 djup tallrik, 2 förrättstallrikar, 1 tekanna, 1 sockerskål med lock, 1 gräddkanna, 2 serveringsfat i olika storlekar, 1 serveringsskål samt 1 såssnipa.
Ålderrelaterat bruksslitage, ställvist anfrätt, nagg och mindre sprickor förekommer.