HERTA BENGTSSON. SERVISDELAR, 3 st, flintgods, Rörstrand, Blå eld.

396570. HERTA BENGTSSON. SERVISDELAR, 3 st, flintgods, Rörstrand, Blå eld.

Mjölkkanna, höjd 17 cm.
Skål med hänkel, höjd 10 cm.
Burk med lock, höjd 13 cm.
Ovalt fat, längd 35 cm.

Tillverkningen av Blå Eld påbörjas 1949 men servisen får sitt genombrott först året efter. Modellen tillverkas fram till 1971.

Bruksslitage, ovala fatet med kraftig nagg/sprucket.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mjölkkanna, höjd 17 cm.
Skål med hänkel, höjd 10 cm.
Burk med lock, höjd 13 cm.
Ovalt fat, längd 35 cm.

Antal besök: 893