TESERVIS, 15 delar. Japan/Kina. Handmålad. 1900-talets mitt.

396327. TESERVIS, 15 delar. Japan/Kina. Handmålad. 1900-talets mitt.

Tillverkare GUC.
Samtliga koppar med geisha i botten.
1 tekanna, höjd 17 cm.
6 tekoppar, höjd 6 cm, med fat, diameter 14 cm.
6 assietter, diameter 18,5 cm.
1 mjölkkanna, höjd 9 cm.
1 sockerskål, höjd 12 cm.

Ålders samt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tillverkare GUC.
1 tekanna, höjd 17 cm.
1 mjölkkanna, höjd 9 cm.
1 sockerskål, höjd 12 cm.

Ålders samt bruksslitage.

Antal besök: 1 704