KONSOLLUR, Danmark, H E Holst, Köpenhamn.

395855. KONSOLLUR, Danmark, H E Holst, Köpenhamn.

Bordsur i svart sten krönt av bronsskulptur av man med skrivdon.
Vitemaljerad uratavla, romerska siffror, synlig gånghake och steghjul, facettslipade glas.
Barometer med dansk skrift.
Höjd med dekoration 65 cm
Bredd 32 cm, djup 16 cm
Urtavlor märkta H E Holst Kiöpenhamn
Pendel och nyckel finns.
Väggkonsoll medföljer.

Bruksslitage, smärre repor.
Skulptur lös vid montering.
Täckglas till urverk saknas.
Mindre avslag i bakkant upptill.

Gör en kostnadsfri värdering!

Barometer med dansk skrift.
Höjd med dekoration 65 cm
Bredd 32 cm, djup 16 cm
Pendel och nyckel finns.
Väggkonsoll medföljer.

Bruksslitage, smärre repor.
Skulptur lös vid montering.
Täckglas till urverk saknas.

Antal besök: 1 935