SKRIVSKÅP, allmoge, möjligen Södermanland, 1800-tal.

395558. SKRIVSKÅP, allmoge, möjligen Södermanland, 1800-tal.

Skrivdel, daterad på innerdörr 1837 samt skrivet EES CLD
Längd 95,5, bredd 47, höjd 194 cm.

Bruksslitage, skador samt ena gångjärnet på vänster nedre dörr löst, senare beslag samt bättringsmålad.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 374