395558. SKRIVSKÅP, allmoge, möjligen Södermanland, 1800-tal.
Skrivdel, daterad på innerdörr 1837 samt skrivet EES CLD
Längd 95,5, bredd 47, höjd 194 cm.
Bruksslitage, skador samt ena gångjärnet på vänster nedre dörr löst, senare beslag samt bättringsmålad.
Nyckel/nycklar finns.