VASER, 2 st, glas, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist, Orrefors, 1900-tal.

395423. VASER, 2 st, glas, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist, Orrefors, 1900-tal.

Vas, dekor av kvinna med fågel, signerad Orrefors Lindstrand 2616 B.1 (=1944), O (=gravör Ove Bjerding), höjd 28 cm.
Vas, dekor av kvinna och blommor, signerad Orrefors Palmqvist 2600 C.8. (=1960), A.R. (=gravör Arthur Roos), höjd 23,5 cm.

Bruksslitage, mindre avlagringar, Vas Lindstrand med fotnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 406