VÄVSTOL, Glimåkra "Ideal" med kontramarsch, 1900-talets sista fjärdedel.

394925. VÄVSTOL, Glimåkra "Ideal" med kontramarsch, 1900-talets sista fjärdedel.

Vävstolens maximala bredd över allt ca 127 cm,
Höjd hopfälld ca 166 cm,
Maximal arbetsbredd 110 cm.
8 trampor,
tillhörande solvkäppar och lattor.
1 vävsked 60/10 100 cm,
2 vävspännare,
1 varpram,
1 spolmaskin "Mora",
2 hållare för garnrullar (för 2 resp 6 rullar),
4 skyttlar,
detaljer till system Texsolv.
6 äldre vävskedar m fl äldre detaljer medföljer.
Hopfälld med svept varp på varpbommen och monterade solv i konstmaterial.
Handledning för System Texsolv och monteringsanvisning för kontramarschen medföljer.
Några spolar med bomullsgarn medföljer.

Visst ålders- och bruksslitage.
Ombindningstejpar från demonteringen.
Ej funktionstestad, ej monterad i samband med beskrivningen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd hopfälld ca 166 cm,
Maximal arbetsbredd 110 cm.
8 trampor,
1 vävsked 60/10 100 cm,
2 vävspännare,
1 varpram,
1 spolmaskin "Mora",
4 skyttlar,
detaljer till system Texsolv.

Antal besök: 10 990