Proveniens Växjö Fabriks- och Hantverksförening.
3 st rundade(konvexa) och 2 svängda hyvlar längd mellan 15,5 och 26 cm.
1 rak putshyvel längd 23 cm.
3 grundhyvlar längd 15,5, 18 och 22,5 cm.
Bruksslitage, nummer skrivet med silverpenna på samtliga.
1 rak putshyvel längd 23 cm.