394191. FIGURINER, 2 st, keramik, elefant samt hund, Upsala Ekeby, 1900-tal.
Elefant, okänd formgivare, Upsala Ekeby, 1965, Höjd ca 16 cm.
Hund, Hyonsun Rhee, Upsala Ekeby, längd ca 19 cm.
Båda figurinerna är omärkta.
Elefant med mindre fläckar samt glasyrnagg på en fot.