PARTI PORSLIN, 17 delar, mestadels Rosenthal, bland annat assietter, mockakoppar, 1900-tal.

394085. PARTI PORSLIN, 17 delar, mestadels Rosenthal, bland annat assietter, mockakoppar, 1900-tal.

6 mockakoppar med 7 fat.
6 assietter, "Chrysanthéme", dekor av vindruvor, diameter ca 17 cm.
Fat, "Versailles", dekor av fiskar, diameter, ca 23 cm.
Fat, dekor av blå fisk, diameter, ca 22,5 cm.
Såsskål, längd ca 20 cm.
Kakfat på fot, dekor av blommor, genombruten kant, Bavaria Schumann Arzberg, diameter 19, höjd 12 cm.
Kanna, dekor av smultron, omärkt, höjd 15,5 cm.

Varierande slitage, nagg, hårspricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

6 mockakoppar med 7 fat.
Såsskål, längd ca 20 cm.

Antal besök: 964