393679. FICKUR, savonett, Victor Kullberg, urverk nr 3453, boett av 18k guld, London, England, 1800-talets andra hälft.
Fickur med uppdrag eller för nyckel, gångreserv.
English lever escapement.
Boettmakare stämplad JM, troligen John Martin, London, 1879(?).
Yttre diameter ca 52 mm.
Total vikt ca 129 gram.
English lever escapement.
Yttre diameter ca 52 mm.
Total vikt ca 129 gram.