KONSTGLAS, 4 delar, Murano, Italien, 1900-talets första hälft.
393063. KONSTGLAS, 4 delar, Murano, Italien, 1900-talets första hälft.
Skål på fot med dekor av pegasus, grön/rosa, höjd ca 24 cm.
Vas med dekor av delfin och sjöhäst, grön/rosa, höjd ca 28,5 cm.
Vas med dekor av delfin, gul, höjd ca 19 cm.
Skålvas i form av fisk, roda, längd ca 33 cm.
Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.
Samtliga delar förutom liggande rosa fisk med skador, delar saknas. Slitage.