KONSTGLAS, 4 delar, Murano, Italien, 1900-talets första hälft.

393063. KONSTGLAS, 4 delar, Murano, Italien, 1900-talets första hälft.

Skål på fot med dekor av pegasus, grön/rosa, höjd ca 24 cm.
Vas med dekor av delfin och sjöhäst, grön/rosa, höjd ca 28,5 cm.
Vas med dekor av delfin, gul, höjd ca 19 cm.
Skålvas i form av fisk, roda, längd ca 33 cm.

Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.

Samtliga delar förutom liggande rosa fisk med skador, delar saknas. Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 916