BUNKER HILL OCH GOUGE. "Candlebottle", Objekt, 3 st., unika, signerade Gouge -14.

393013. BUNKER HILL OCH GOUGE. "Candlebottle", Objekt, 3 st., unika, signerade Gouge -14.

Flaska 34 cm Brännmärkt, Bunker Hill, Daniel Franzen Made in Sweden.
Flaska 21,5 cm samt 30,3 cm.
Turned Street Art, Designgalleriet, Stockholm 2013
Graffitikonstnären Gouge utsågs 2013 till Sveriges bästa graffitimålare av tidningen Kingsize Magazine. Gouge har målat och tecknat sedan barnsben. Uppvuxen i Stockholmsförorten Sollentuna blev han exponerad för graffiti på husväggar och tåg redan som liten. Graffitin gjorde ett starkt intryck och sedan slutet av 1980-talet har han själv målat graffiti. Först som storögd och beundrande nybörjare, från början av 1990-talet som en allt viktigare del av den Stockholmska graffitikulturen. Gouges graffitiintresse väckte tankarna på en framtid inom design och konst vilket senare ledde till en examen från Konstfack.
Daniel Franzén, "Bunker Hill", formgav de numera ikoniska ljusstakarna Candlebottle redan 2005. 2013 valde Daniel att samarbeta med 23 streetart konstnärer, där han lät konstnärerna dekorera hans ljusstakar. Utställningen var ett sammarbete mellan Daniel Franzén, Designgalleriet och Streetartgalleriet Wallery. Daniel Franzén är en drivande kraft inom designscenen. Han har nyligen drivit frågan om konsthantverkets roll i samhället med föredrag och utställningar. Han utmärker sig med ett hantverksmässigt tillvägagångssätt som möter ett samtida formspråk med obehandlat trä som huvudsakligt material.

Bruks/åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Flaska 21,5 cm samt 30,3 cm.

Bruks/åldersslitage.

Antal besök: 972