392719. LÅNGPIPA och BUDDHA, porslin/trä, 1800-och 1900-tal.
Långpipa 1800-tal piphuvud i porslin och metall, övrigt olika träslag, pärlemor inläggningar, 2 delar längd 51 och 90 cm.
Buddha trä höjd 15 cm.
Pipskaft brutet, piphuvud med lagningar, buddha med svaga sprickor.