HALLBORD, trä med marmorskiva, Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.

392237. HALLBORD, trä med marmorskiva, Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.

Med utdragbar låda. Löstagbar marmorskiva. Brickmärkt undertill samt i låda. Enligt uppgift formgivet av Axel Einar Hjort.
Längd 48 cm.
Bredd 32,5 cm.
Höjd 65 cm.

Bruksslitage, märken, smärre avslag, fläckar på marmorskiva.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 48 cm.
Bredd 32,5 cm.
Höjd 65 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 2 104