391407. IKON, Great Martyr George, Rumänien omkring 1872.
ikon, Stor Martyr George
- Daterad 1872
- Återställd
- Expertis finns tillgänglig
- Litet hus ikon
Mått: 21,2 x 17,2 cm (höjd x bredd)
Ikonen som erbjuds visar den heliga stora martyren George. Enligt ortodoxa kyrkans skrifter, Saint George föddes i Beirut på 300-talet. Innan kejsaren Diocletian, han bekände sig offentligt som kristen. När han hotades av förföljelse gav han sina tillhörigheter till de fattiga. Han dömdes och torterades. Enligt myten blev han tröstad och helad av en ängel i fängelset. Saint George drabbades av sitt martyrskap i staden Nicomedia 303.
Åldersrelaterat partiellt slitage på träpanelen. Återställd och bevarad.
ikon, Stor Martyr George
- Daterad 1872
- Återställd
- Expertis finns tillgänglig
- Litet hus ikon