med bidrag av Gunnar Ekelöf, Kristian Romare, Alfred Westholm, Sven Sandström, Ragnar von Holten, Ekelöf, Gunnar.
Bibliofilupplaga, med numrerad (95 av 99) och signerad hårdgrundetsning (''Under jorden'') av Grate, under passepartout. Malmö, Allhem, 1963. 106, 2 s., 1 pl.-bl. Förlagets illustrerade klotband med helt guldsnitt. Båda omslagen medbundna. med skyddsomslag i plast.
Boken gavs ut till konstnärens utställning på Musée National d'Art Moderne i Paris.