390419. RUSTNING, brunerad plåt, med senare SVÄRD, för inredningssyfte, 1900-talets början.
Mässingsdetaljer på hjälm. Fötter och handskar inredda med läder. Löstagbar i flertal delar. Skynke av tyg med fransar. Monterbar på trästomme. Ståendes på träsockel. Svärd märkt Carlos V.
Totalhöjd ca 196 cm.
Bruksslitage, plåten lyser igenom på flertal ställen.
Totalhöjd ca 196 cm.