FRITZ MEHNERT. Försättsblad till låtprogrammet för Reinhold Naumann (Richard Zoozmann).

390370. FRITZ MEHNERT. Försättsblad till låtprogrammet för Reinhold Naumann (Richard Zoozmann).

Fritz Karl Paul Erich Mehnert (16.10.1891 Naumburg/Saale - 23.03.1932 Klinga); stenritning/litografi, nedre vänster i tryck signerad och daterad 23, oramad. Mått ca. 26 x 34 cm.

Blad brunad, markerade ålderstecken längs kanter och hörn.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 961