TALLRIK, SKÅLFAT samt BOJAN. Kina. 1700/1800/1900-tal.

39025. TALLRIK, SKÅLFAT samt BOJAN. Kina. 1700/1800/1900-tal.

Porslin. Skålfat, Kangxi med dekor i underglasyrblått. Bojan med dekor av drake i underglasyrblått samt tallrik i emaljfärger. Diamater 20-21 cm. Bojanens höjd 10-5 cm.

Skålfat med lagning och nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skålfat med lagning och nagg.

Antal besök: 1 192