HUGGVÄRJA, svensk, för flottan, m/1832.

390070. HUGGVÄRJA, svensk, för flottan, m/1832.

Omändrad från infanterimanskapsvärja m/1685. Total läng exkl balja ca 89 cm. Klingans längd ca 73,5 cm.

Slitage, mässingsbeslag med bucklor, smärre skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 275